W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, obok wyjątkowej klasy portretu monarchy, można oglądać oryginalne XVII-wieczne tureckie tkaniny.
Komplet dziesięciu wzorzystych atłasowych makat najprawdopodobniej został zdobyty przez Jana Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Tkaniny powstały w połowie XVII wieku na terenie imperium osmańskiego i mogły stanowić fragment wystroju namiotu tureckiego dygnitarza. Potem zostały podarowane przez Sobieskiego klasztorowi Benedyktynek we Lwowie, w którym ksienią była ciotka króla, Dorota Magdalena Daniłowiczówna.Po II wojnie światowej wraz z mniszkami i całym wyposażeniem zakonnym makaty trafiły do klasztoru pocysterskiego w Krzeszowie na Dolnym Śląsku. Przez lata nie wiedziano o faktycznym pochodzeniu i wartości tkanin, choć doceniano ich wyjątkową klasę i piękno. W klasztorze w Krzeszowie używane były jako nakrycia na klęczniki dla sióstr podczas uroczystości składania ślubów zakonnych i przyjmowania konsekracji monastycznej. Dopiero kilka lat temu ponownie „odkryto” pochodzenie tkanin i zidentyfikowano je jako trofeum zdobyte przez króla Jana III w bitwie wiedeńskiej. W 2017 r. tkaniny poddano konserwacji w pracowni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Te olśniewające tkaniny ozdobiły Wielką Sień pałacu wilanowskiego razem z wyjątkowej klasy portretem Jana Sobieskiego. Obraz pochodzi z XVII wieku i jest przez badaczy uznawany za jeden z najważniejszych wizerunków władcy. Uważa się go za pierwowzór całej grupy portretów z kolekcji polskich i zagranicznych, na których monarcha jest podobnie upozowany. Jest oceniany, jako „prawdopodobnie najbliższy faktycznego wyglądu monarchy”. Obraz stanowi własność Muzeum Narodowego w Warszawie i pozostaje w depozycie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz