czwartek, 17 lipca 2014

Złodziej w kroku skórą podszyty

Dawno, dawno temu z wieluńskiego więzienia uciekło dwóch młodych koniokradów. Wysłany za nimi list gończy zawierał niezwykle szczegółowe rysopisy. Robią wrażenie nawet po 200 latach... [Styl i ortografia oryginalne z roku 1815].
złodziej koni obraz
Prefekt Departamentu Kaliskiego. Wzywa wszelkie Władze w Departamencie, tuteyszym urzędujące, ażeby niejakiego Wawrzeńca Lipińskiego i Jerzego (Georga) Szwarc głównych złodziei o kradzież czterech koni obwinionych, z aresztu Sądu Policyji Prostey Powiatu Wieluńskiego przez wyłamanie się z więzienia zbiegłych, stosownie do poniżey umieszczonego opisu ściśle śledzić nieomieszkały, i w przypadku schwytania tychże pod bespieczną Strażą do Sądu pomienionego Policyj Prostey do Wielunia przez transport odesłały.

Wawrzeniec Lipiński jest rodem iak twierdził ze Szląska z Wsi Bogacza (Baumgarten) Krysu Lignickiego*, liczy lat 20, religii katolickiey, wzrostu niskiego, twarzy okrągłey pelney, oczu niebieskich, włosow na głowie jasnoblond krotko ostrzyzonych, nad czołem kręcących się, na brodzie i wąsach biało porasta, z prefesyi cieśla, przy ucieczce miał na sobie kurtkę granatową sukienną, z guzikami żołtemi wypukłemi, raytuzy zielone sukienne stare, skorą czarną w kroku podszyte, po bokach zaś od paska aż do stop na guziki metallowe białe zapinane, kamizelkę cycową w modre kwiatki iuż starą, chustkę na szyi bawełnicową modrą w kratki szerokie czerwone, bóty dobre szląskiey roboty podkowkami pokute, kapelusz na głowie okrągły czarny wysoki, mowi po polsku i po niemiecku bardzo szybko.
Jerzy (George) Szwarc, lat maiący 29 , Ewangelik, rodem także ze Sląska z Wsi Bekkern Krysu Lignickiego, z professyi mularz, wzrostu wysokiego, żołto zarastaiący, oczu niebieskich zabolałych i zapalonych, włosow na głowie żółtawych z frontu ostrzyżenych z tyłu zaś długo opuszczonych, twarzy pociągłey, nosa małego, mowi tylko po niemiecku, ma na sobie kurtkę ciemnozieloną sukienną szląskiey roboty, z guziczkami mosiężnemi , westkę** z takiegoż sukna, na jeden rząd guzików zółtych zapinaną, spodnie długie płócienne białe, chustkę na szyi bawełnicową ponsową z białym szlakiem, kapelusz wysoki okrągły.


* powiat legnicki

** kamizelka w gwarze poznańskiej

Źródło: Dziennik Departamentu Kaliskiego, Kalisz, 9 czerwca 1815 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz